Tenkrát ve Vršovicích

středa 17. září 2014 08:48

Po malé prodlevě jsem zase navštívil kapesní vršovické divadlo Mana a nelitoval. To, co se tam pomalu ale pěkně rozjíždí, je vlastně návrat k občanské společnosti, po které občas voláme.

 

 

 

 

 

 

 

Farář v Husově sboru, pan David Frýdl, je člověk tvůrčí i tvořivý a stal se postupně nadšeným vršovickým patriotem. Sbírá staré pohlednice Vršovic, čte si v historii té bývalé vísky kousek od Prahy, navíc má i cit pro jazyk a dramatičnost. A tak vzniklo zajímavé představení, navíc i představení slušně navštívené místními lidmi.

1.jpg

Jana Boušková a Václav Vydra četli ten text s vrozeným šarmem a vtipem, historii doplňovalo promítání diapozitivů a vkusný hudební doprovod. Zájemci se poučili především o historii Rangherky, jak starší pamětníci říkávali dominantní stavbě na kopečku, která je také známá jako Vršovický zámeček. Mám rád tu málo známou historii o aleji moruší, která vedla vlastně už od Koňské brány, tedy od dnešního Muzea, až do Vršovic.

2.png

Vzpomínalo se ale také na slavnou hospodu Na Kovárně, která stála vlastně v místě, kde stojí současný Husův sbor ve Vršovicích. Pro mne nové byly informace o stavbě Husova sboru, o projektech architekta Truxy i o složitém podloží stavby, s níž se ovšem stavaři skvěle vyrovnali. Nejstarší a pořád vlastně jediný divadelní sálek ve Vršovicích je i jistou stavařskou lahůdkou a je to dílko našich předků, na které můžeme být pyšní.

3.jpg

Řeč přišla na rozpornou postavu dramatika Emanuela Bozděcha, který dal jméno amatérskému divadelnímu souboru, který ve Vršovicích působí se střídavými úspěchy už 120 let. Musím přiznat, že jsem ocenil i náboženský cit pana faráře, který každou kapitolku čtení zakončil vkusným evangelickým citátem.

4.jpg

Byl to opravdu milý podvečer. Potěšilo mne, že jsem se tam potkal také s politickou minulostí, krásně jsme zavzpomínali s bývalou starostkou MUDr. Dandovou, za politickou současnost zašla kandidátka do senátu, paní Renata Saboungui, která se zjevně o tradice obvodu, v němž kandiduje, také zajímá.

5.jpg

Jsem a už zůstanu matriční katolík s hlubokou úctou ke křesťanským tradicím. Kdybych ovšem byl mladší a uvažoval o nějaké náboženské konverzi, určitě bych hledal duchovního světlonoše jako je farář Frýdl. Ten, kdo umí hořet jako on, má také dar přinášet to správné poselství víry.

6.jpg

I tentokrát bylo ve Vršovicích milo posedět. Potkal se tu genius loci s talentem a zápalem mládí.

 

Je snad jasné, že pro ilustraci jsem použil starých pohlednic.

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora