Ohnivé léto

středa 1. říjen 2014 08:02

Po zhlédnutí zajímavého českého filmu jsem si uvědomil, kolik se u jeho natáčení sešlo zajímavých souvislostí. A tak mi dovolte krátkou subjektivní úvahu.

 

 

 

 

 

 

Rok 1939, kdy se film natáčel. Filmové setkání sester Babkových, z nichž jedna proslula jako Lída Barová, druhá, Zorka Janů, se rozhodla ve velmi mladém věku pro sebevraždu. Homosexualita obou hlavních tvůrců, Čápa a Kršky. Vltava, Průhonice - krása přírody, snímaná skvěle černobílou kamerou Karla Degla a podmalovaná hudbou Jiřího Srnky.  Svatopluk Beneš, romantický milovník a idol mnoha žen. Prostě docela nářez, vyjádřeno současnějším slovníkem.

Jistě lze ten film hodnotit i z úhlu opačného. Špatné herectví některých neherců, trochu smutná role Zorky Janů, která se poté, co se projektu zúčastnila i její slavnější sestra, posunula z role hvězdy mezi normální účinkující, i když její krása a talent se nedal přehlédnout.

Také osudy dvou zajímavých hlavních tvůrců se rozešly. Jejich partnerský vztah končil při práci na filmu Noční motýl, a tam se rozešly i jejich cesty umělecké. Ta Čápova nebyla vůbec jednoduchá, trochu si smočil s Němci, potom ho zavrhli komunisté a on skončil v emigraci a později ve Slovinsku, kde se stal velmi uznávaným režisérem. Václav Krška se s komunisty celkem snášel a díky tomu zůstanou ve zlatém fondu našeho filmu i díla jako Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou.

Snad to mohu trochu odlehčit vzpomínkou. Někdy na počátku šedesátých let kolovala ve světě filmu taková anekdotická příhoda. Krška prý velmi důrazně žádal ředitele Filmexportu o to, aby s ním na festival jel i jeho asistent režie. Ředitel prý suše odtušil: To nejde, Václave, všichni pojedou bez manželek.

Český film a homosexualita je myslím téma zajímavé a nevím, zda probádané. Třeba ve zmiňovaném černobílém filmu Ohnivé léto sošný zahradník Petr určitě nehrál pro svůj herecký talent, ten byl skutečně nulový…

Ohnivé léto asi kdysi opravdu bylo ohnivé a dodnes je velmi koukatelné. Krška některé své postupy potom použil i v krásně romantickém filmu Řeka čaruje.  Malebná Sázava a také mladičký a tenkrát krásný František Hanus v hlavní roli udělaly z filmu nezapomenutelnou podívanou. Skoro na druhém konci jeho života jsem se s ním pracovně potkal a rád jsem jeho vzpomínání poslouchal.

Možná si někdy neuvědomujeme, že základ slavné filmové škole šedesátých let minulého století vlastně položili Krškové, ale i Vávrové, Fričové. Měl jsem to štěstí, že jsem „na place“ zažil vyprávění  architekta Zázvorky, staršího bratra Stelly. Ten když se rozpovídal a začal vzpomínat… Tisknout by se to nedalo, ale asi to bylo velmi inspirativní prostředí ...

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora