Bubny noci

pátek 31. říjen 2014 09:27

Když mne má kamarádka Jarka Šiktancová pozvala do Baráčnické rychty na Malé Straně, dlouho jsem se nerozmýšlel. Mám na ten zajímavý prostor mnoho milých vzpomínek, a tak jsem tu cestu pojal i trochu vzpomínkově. Zejména chůzi zadem, po „tržišti“ okolo americké ambasády, kde dříve stávaly policejní zelené žabičky a šmírovaly, kdo jde kolem.

 

Před časem jsem v Disku viděl skvělou inscenaci Burianovy Vojny,  a ta parta mladých , která si říká BodyVoiceBand, mne tenkrát velmi potěšila. Jejich druhou premiérou je Brecht, název hry jsem dal do titulku. Je to autorova skoroprvotina, přesněji jeho druhá hra. Psal ji jako asi dvacetiletý, prý pod vlivem VŘSR, později ji trochu přepracoval. Určitě to není vyzrálé dílo, navíc se v něm ještě trochu odrážejí tehdejší módní směry a také neutěšené poměry v poválečném Německu. Těm, které tam především potkáme, se tenkrát říkalo šmelináři, o padesát let později vexláci, ale jedno měli společné. Lepší pozici na startovní čáře nového života. Zatímco většina bojovala a umírala na frontě, oni keťasili a hájili si svůj tučněji namazaný krajíc.

Líbil se mi ten mladý pokus. Expresivní hraní i líčení nás trochu vrátilo do poválečného Německa, které bylo skutečnou líhní divadel i kabaretů. Pražská DAMU je zase líhní mladých divadelníků, kteří při své práci dohlédnou dál než na špičku hereckého nosu. Pravidelným sledovatelům televizních seriálů to představení nedoporučuji, nenašli by tam potřebnou míru prázdného povídání o ničem.

Brechtova hra se původně jmenovala Spartakus, na počest rudých revolucionářů, kteří naštěstí v Německu nezvítězili. Vlastní příběh střetu dvou světů je už pojat hodně „brechtovsky“, s jistým cynismem i nadhledem. Smyslem inscenace není jen bavit, ale také varovat, ironizovat falešnou smetánku. Mladý soubor atmosféru doby i poslání hry ztvárnil sympaticky.

Nechci se rozepisovat o jednotlivých hercích a tvůrcích vůbec. Soudím, že  tvůrčím duchem (vzdělanci by řekli spiritus agens) BodyVoice Bandu je  Jaroslava Šiktancová, režisérka představení.

Jděte se podívat, příští termíny jsou 16. + 19. 11. ve 20.00v Baráčnické rychtě, nutné jít z Tržiště.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Pro ilustraci jsem přidal několik fotografií ze stránek souboru. Autorem je Tomáš Svoboda a také snad Eva Leimbergerová. Za možnou nepřesnost ve jménech autorů se předem omlouvám.

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora