Noc divadel

pondělí 17. listopad 2014 22:55

S malou nadsázkou snad mohu napsat, že ve vršovickém divadle Mana (kdysi Jiráskově) jsem začal v mládí koketovat s divadlem a v divadle, které se dnes jmenuje Strašnické (dříve Solidarita), jsem končil s profesionálním životem jako organizační pracovník divadla. Když mne tedy pozvala paní Kolihová-Havlíková na Noc divadel do Strašnic, nezaváhal jsem.

 

Někteří si možná říkají, že vůbec netuší, o jaké divadlo jde. Mám jednoduchou pomůcku - pokud jste viděli zajímavý film Nejistá sezóna, tohle divadlo v něm hraje významnou roli, spolu s pány Svěrákem, Smoljakem a dalšími. Byla to asi zlatá doba toho divadla, jehož jistou nevýhodou je poloha výrazně mimo centrum.

Sympatická mladá parta, která malé strašnické divadlo využívá dnes, si říká Divadlo X 10. Pod vedením Lenky Kolihové-Havlíkové. Snad se časem dostanu i na nějaké jejich představení, zatím při pohledu zvenku soudím, že tvořivá skupinka lidí připravuje velmi zajímavé divadelní projekty, určené patrně pro mladší diváky. Nahlédl jsem po pár létech i do interiéru divadla a potěšilo mne, jak prokoukl a oživl.

Odpoledne začínala vlastní akce souboru. Pobavila, oživila trochu historii toho dodnes unikátního sídliště, které vznikalo po válce, původně z velkého poválečného nadšení. Účinkující v poloimprovizovaném představení za pochodu představili trochu historii sídliště, některá zajímavá místa, a potom se všichni vrátili do prostor divadla.

Tam se konala velmi vtipná „soudružská“ schůze bytového družstva, do které se občas zapojovali nejen účinkující ze souboru. Podával se guláš a pivo, takže jsem zase ostrouhal. Pivo nepiju a skvělý guláš jsem si uvařil doma. Vůbec mi to ale nevadilo, improvizovaný program se mi velmi líbil a soudružská schůze družstevníků působila velmi věrohodně.

Divadlo X 10 se zapojilo sympaticky do sídlištního života. Dokonce jsem zaslechl za chůze i místní starousedlíky, kteří vzpomínali na dávnou historii sídliště. Tak až budete hledat zajímavé divadélko se sympatickým souborem, můžete třeba použit Metro A a vystoupit na Strašnické. Tam se už doptáte. Můžete volit mezi příjemnou procházkou a několika stanicemi tramvají.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Strašnické divadlo vás zve.

Omlouvám se autorce fotografií Ditě Havránkové. Snad jsem její fotografie nevložil do systému příliš necitlivě.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora