Odešel Člověk

čtvrtek 18. prosinec 2014 13:24

Teď se k počítači dostanu zřídka, ale přesto občas skoro zděšeně sleduji výpady proti našemu zesnulému panu prezidentovi. Nikoliv jako obhájce jeho osobnosti. Vážil jsem si ho, ale on myslím z hlediska světového kontextu obhajobu nepotřebuje. Jenom je mi smutno z toho českého kachňáku, v němž se brodí několik tučných ropuch.

 

Sebrané spisy našich státníků jsem nečetl nikdy. Jsem hodně odkojený předscénami W+H a scénka s Vejdou je pořád stejně skvělá. Asi i proto jsem se smál nahlas, když Václav Klaus začal vydávat své státnické sebrané spisy. Dokonce snad za ruské peníze. Dneska jsou k dostání v knižním frcu, cena 3 haléře za stránku. Trh vyřeší všechno!

Ale je pravda, že jsem četl pár prací Václava Havla o divadle, ale ještě v době, kdy nebyly součástí sebraných spisů. A tak vím už dlouho, že ten pán uměl psát a nejen odborné traktáty. Jistě mohu přiznat, že nejsem nadšeným příznivcem všech jeho her, třeba jeho Odcházení mne nadchlo snad i proto, že jsem ho víc chápal. A je jistě dobrou zprávou, že k sedmi knihám sebraných spisů VH sa připojí ještě osmá, i s touto hrou. Tady je třeba dodat, že sebrané spisy VH zatím nikde v knižních výprodejích nepotkáte a nevyšly jako státní "vejdovská" literatura.

Přemýšlím ovšem o tom, co vede naše mravní trpaslíky k tak fanatické zášti. Přece při jenom průměrné inteligenci by museli chápat, že podobné debaty jsou jenom přesvědčování přesvědčených. Plivání na VH jim snad přinese nějakou úlevu charakteru skoro pornografického, ale může to ublížit odkazu VH doma i ve světě? Stolky a židle VK určitě nehrozí, tam už navždy zůstane hlavním symbolem chilské pero, které ostatně skvěle koresponduje se jeho závěrečnou  amnestií.

V křesťanském světě by měla platit zásada requiescat in pacem. Ať tedy odpočívá v pokoji ten laskavý a vzdělaný Čech, k němuž se svět skláněl a sklání s úctou. A to že plivou morální trpaslíci, to je svým způsobem také uznání velikosti Václava Havla.

Na závěr zopakuji konec blogu, starého 3 roky:

A velkej bude světa soud,

esli směl takhle upadnout

a jaký to s ním bylo.

Zůstane odkaz velkého muže v nevelkém těle. Sbohem, pane prezidente.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora