Stařec u televize

sobota 20. prosinec 2014 19:00

V tom laskavém adventním čase už jenom střídmě pracuji na výrobě vánočních pochoutek. Občas na chvilku zasednu k televizi a trochu surfuju, bez konkrétního cíle. Dneska jsem narazil, zhruba v půlce, na Starce na chmelu.

Ty starší filmy mám rád i pro řadu vzpomínek na setkání s některými herci „na place“. Já, kluk po vojně, vykulený a naivní, oni už osobnosti vyprofilované a své. Třeba Josef Kemr byl vždy věřící a přiznaný antikomunista, ale hrál poměrně často, bez toho, že by ustupoval. V tom byl naprosto ryzí. Pamatuji si, jak jsem ho obdivoval i proto, že tenkrát nosil brýle s čočkami jako dna od tehdejších jogurtů. Ale k tomu filmu.

Hodně se o něm tenkrát napsalo kritických studií, pro i proti. Nebudu se k nim vracet. Možná i trochu opráskli West side story, ale tvůrčím způsobem. A kdysi věřící komunista, Vratislav Blažek, napsal nádherný scénář a písňové texty, které znějí dodnes. Jeho žena později vzpomínala, jak se s nimi nadřel. Neměl velký hudební sluch a různě si je rytmizoval, ověřoval.

Dneska jsem se díval na druhou půlku filmu. Na souboj naivního idealismu s pragmatickým přístupem různých Heřmánků, kteří sice zdánlivě oplývají pohrdavou inteligencí, ale ve své podstatě cítí svou lidskou samotu a prázdnotu. Možná i proto, sami, ožralí a anonymní, zasedají k počítačům a svou frustraci přetavují na oplzlé vulgarity. V tom filmu se k nim většina otočila zády. Ve světě anonymního zla se ovšem zapojují i osobní animozity, hloupost, nenávist. Ostatně rysy veskrze adventní.

Já, stařec u počítače, jsem ale sledoval potěšeně ten skoro pohádkový příběh, v němž dobro „tak nějak“ vítězí nad zlem a krásná a pravdivá Irena Kačírková v bílé říze, skoro antické, vynáší soud sice nespravedlivý, ale podle platného práva. Já v tom filmu našel nejenom krásné vzpomínky na mládí, ale i hluboké podobenství, které patří k adventnímu času. Hanko a Filipe, bylo mi s Vámi zase dobře.

Zakončím přáním krásných svátků všem lidem dobré vůle.

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora