Stará láska… no, nemládne.

čtvrtek 15. leden 2015 14:24

Ale ani nerezaví! Spirituál kvintet jsem naživo na jevišti viděl po… možná třiceti létech. Nevím, přesně to nespočítám, ale patří k mým dávným a trvalým láskám.  

 

 

 

 

 

 

V mém oblíbeném „kapesním divadle“ Mana ve Vršovicích byli už snad dokonce potřetí a krásně se tady snoubila sakrální půda divadla, které je součást církevního svatostánku a spiritualita, kterou má kvintet, který už dávno není kvintetem, v názvu.

Nepřísluší mi hodnotit kvalitu hudby, zpěvu. Jako pyšný držitel skoro absolutního hudebního hluchu mohu jenom potěšeně pobrukovat melodie a podupávat v rytmu. Ostatně podobně jako duše kapely, skvělý muzikolog a muzikant Jiří Tichota. Přiznaně obdivuju tu partu, která dokáže s minimem hudebních nástrojů, především barvou hlasů a hudebním citem podmalovávat atmosféru vyprodaných sálů.

Po dlouhém čase jsem si připomněl obměny, kterými soubor prošel. Zmíním jenom ty nejvýraznější. Do Hádu za bájným pěvcem Orfeem odešel K. Zich i O. Ortinský. I. Budweiserová naštěstí odešla jenom za jiným typem muziky. K manželům Tichotovým a Dušanu Vančurovi postupně přibyli ještě Jiří Cerha, kterého možná znáte ještě jako kmenového člena  C&K VOCAL, Jiří Holoubek, zpěvák, konferenciér, muzikant a dva sympatičtí mladí Pavel Peroutka, kontrabasista a charizmatický tenor a velmi sympatická Veronika Součková. Naštěstí už není módní, aby se kmeti zamilovávali do zpěvaček. Ostatně, když spustila už skoro legendární spirituál, zpívalo s ní potěšeně celé divadlo.

Použil jsem do perexu fotografii z propagačních materiálů „spirituálů“. Snad mi bude prominuto, za hudební hluch jsem se již omluvil. Prožil jsem opravdu spirituální večer, tak potřebný v tom čase dramatických turbulencí. Na závěr jsem si s Čelakovským broukal i já: je to bída na tom světě…

Měl bych ještě dodat, že útulný sálek ve Vršovicích byl beznadějně vyprodaný.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora