Socialistický filmkšeft II

sobota 17. leden 2015 19:11

               Filmy, nakoupené Ústřední půjčovnou, se po složitém plánování distribuovaly po celé republice. Převážely se v takových speciálních plastových krabicích. Na jednom promítacím kotouči bylo asi 600 m filmu, což bylo zhruba 20 minut promítacího času. Když film přišel do kina (někdy cestoval dost složitě a někdy nepřišel vůbec) promítač měl povinnost si ho projet a připravit na promítání ve svém kině.                

 

 

Pokusím se vysvětlit, jak se filmy v kině promítaly a jak se prolínaly jednotlivé díly. Ve většině kin už byly promítačky tuším Meopton 5. V každé kabině byly dvě, někde, velmi zřídka, byl i projektor na film 16 mm. Běžně se promítalo z filmu 35 mm.

               Prolínání dílů nebylo zase tak jednoduché. Když občas vidím v televizi už digitálně zkopírovanou kopii nějakého filmu, zahlédnu tam značky, které promítači používali. Ke konci dílu býval křížek, který myslím znamenal, že je třeba spustit druhý promítací stroj. Druhý křížek znamenal, že se má spustit odvíjení filmu a na třetí znaménko se díly plynule prolínaly. Pokud byl v kabině dobrý a střízlivý promítač, nebyl to problém. Někteří starší možná zažili třeba projekci filmu, který vůbec nechápali. Mohlo to být i tím, že promítač spletl díly. Důvodů mohlo být více, to už nechám vaší fantazii.

               Na většině filmů byl zaznamenán synchronně zvuk, který se většinou snímal opticky, občas někde i magneticky, my starší ještě zažili vysílání televize, v němž film a zvuk jely ze dvou pásů. No a tam se občas ty dva pásy nepotkaly a účinkující otvírali ústa asynchronně. Ale to je spíše o pravěku televize.

               Měl bych se ještě zmínit alespoň o perforaci filmů na okraji. Většině diváků myslím nebyl jasný její důvod. V každé promítačce musel být tzv. maltézský kříž, který se svými rameny trefoval do oček filmu. A zajišťoval vlastně správnou rychlost promítání, která je tuším 25 oček za sekundu. Pokud by se chod kříže zrychlil, budete vidět spěchající lidičky, pokud zpomalil, aktéři filmu se vlečou na plátně.  Nejsem velký technik, pokud mne někdo odborně doplní, budu rád.

               Velmi důležitá byla profese promítačů. Pokud si vzpomínám, v premiérových kinech byli povinně v kabině dva promítači, nebo spíše měli být. Od promítaček unikal nějaký plyn, snad freon, a tak na to byl i nějaký předpis, který ukládal povinnost dvou promítačů v kabině. No, že by tam opravdu pobývali, tomu asi nevěříte.

                Jisté je, že dobré kino dělal především dobrý promítač. Sám jsem promítačský kurz absolvoval, ale naštěstí jsem nikdy nepromítal. Ještě připomenu, že promítači měli i různé triky. Třeba na konci dílu vkládali minci, ta s odvinutím konce dílu propadla a probudila dřímajícího promítače.

                Ještě k organizaci kin. Ta premiérová (na Václavském náměstí a v blízkém okolí) měla 4 představení denně. Jedno dopoledne, jedno odpoledne a dvě večer. Třeba taková Alfa na Václavském náměstí měla asi 40 zaměstnanců. Krom vedoucího tři pokladní, šatnářky, uvaděčky, zřízence. Pochopitelně také uklízečky a hlavně asi 4 promítače. Byly to takové malé pracovní kolektivy, postavené zejména na důchodkyních, které patřily k pilným šatnářkám a uvaděčkám.

                 Připomenu i funkci zřízenců, většinou spíše zřízenkyň. Ti měli povinnost odnášet večer tržby na poštu, ale jinak především trhali lístky a kontrolovali třeba u nepřístupných filmů věk diváků. Kina byla v Pražském filmovém podniku seřazena do několika organizačních útvarů, říkalo se jim městská správa kin, ale o tom příště.

 

 

 

             

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora