Socialistický filmkšeft IV

středa 28. leden 2015 12:00

Tahle část povídání by mohla mít podtitul Podíl lehkých žen na estetice filmového konzumu. Raději ještě zdůrazním, že nepracuji s vědecky ověřenými údaji na vědecké práci. Jen vzpomínám, trochu s ironií.

 

 

 

 

 

 

 

Ti mladší už možná nevědí, že v době komunismu bylo potvrzení pracovního poměru v občanském průkazu důležitým ukazatelem. Pokud absentovalo, příslušná reprezentantka nejstaršího řemesla mohla skončit v kriminále za příživnictví. Znal jsem jednu pokladní v kině, která se svou příslušností k prastaré profesi vůbec netajila. Dokonce snad seděla za příživnictví na základě udání vlastního táty, komunisty. Ale to vím jenom z jejího vyprávění. Z vlastní zkušenosti vím, že s ní v práci nebyly žádné velké problémy a všechny babky spolupracovnice ji měly rády. Odčítání větších čísel od menších postupně přestala provádět, a pokud se jí občas noční směna v hlavní profesi protáhla a zmeškala dopolední představení, nebyl problém ji přikrýt.

Daleko větší využití lehkých žen bylo v profesi uklízeček. Tam pochopitelně základ uklízecích part tvořily čiperné babky. Každá z nich byla schopná kino uklidit sama a vzorně, ale rozpis byl na dvě, někdy i tři pracovnice. Sám jsem zažil jedno podobné jednání v tehdy velmi exkluzivním kině. Mladá a půvabná potenciální uklízečka přišla s pasákem, kterému říkala přítel. S přiznaným potěšením jsem sledoval její dobře rostlé pozadí a domlouval s oběma, o co jim vlastně jde. O práci určitě ne, šlo o razítko v občance a příslib, že dáma celý plat ráda odevzdá babce, která ten úklid provede. Přecházel jsem záhy do jiného kina, ale vím, že tohle byla praxe celkem zavedená, jeden vedoucí, velký soudruh, mi u piva přiznal, že on bere do kapsy dva tisíce měsíčně, ostatní dá babce. Po sametu úspěšně podnikal, asi měl startovní kapitál.

Možná bych měl ty pracovní vztahy přiblížit na osobní zkušenosti. Trochu za trest mne převeleli do malého kina v centru, ale záhy se ukázalo, že to bylo spíš za odměnu. Narazil jsem na partu příjemných spolupracovníků, na některé vzpomínám dodnes. Měl jsem přidělené pro kino také dvě uklízečky. Příjemné, asi třicetileté dámy. Nikdy mi nedělalo potíže si přivstat, udělal jsem to i po nástupu do kina, chtěl jsem se zkontrolovat kvalitu úklidu. Uviděl jsem i kvalitu uklízeček, které pochopitelně provokovaly úklidem v úsporném a slušivém spodním prádle. Ovšem naše spolupráce se velice rychle upravila a stabilizovala, ony pochopily, že mne zajímá čisté kino, já zjistil, že jim čistota potíže nedělá. Míjeli jsme se skoro přátelsky, dokonce když jsem odcházel z podniku, obě dámy mne pozvaly na večeři na rozloučenou a předaly hezký dopis.  Dodnes netuším, zda bylo uklízení jejich hlavní profesí a je mi to jedno.

K tomu polosvětu kin bych měl ještě jednu poznámku, také nedoloženou vědecky. Při vedení kin jsem se občas setkal s velmi tragickými mužskými existencemi. Nebylo jich mnoho, to bych lhal, ale byly. Těžko se to vysvětluje. Měl jsem tam třeba jako uvaděče mladého kluka, který vyšel z kriminálu a patrně provozoval mužskou prostituci.  Jednou dokonce prosil o pomoc, chtěl pár dnů přespávat v kině… To nebyla jednoduchá věc, vím, že jsem mu nějak pomáhal, ostatně podobných případů bylo víc. Komunisté něco jako zrušili, ale ono to fungovalo dál. A ti mladí mužští prostituti, to není hezká podívaná.

Dál už to nebudu natahovat. Příště se ještě zmíním podrobněji o různých oslavných akcích, protože to byla šaškárna z největších. Uvědomuji si také, že jsem v tomhle podniku „přežil“ Antichartu. To nebyla hezká představa, že zase budu odcházet. Věděl jsem, že bych nepodepsal. Ovšem ředitel „zloprcek“ se zachoval překvapivě dobře. Snad to podepsaly jenom nějaké výbory a snad nejvyšší vedení. Běžní vedoucí byli ze hry. Tak se ještě těšte na festival sovětských filmů a Měsíc československo-sovětského přátelství. Byl v listopadu, v čase štírů, pokud jste už zapomněli.

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/30735/Prislapky.html

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora