Od Paříže k Juliši

středa 18. únor 2015 12:00

Seriál o filmovém socialistické kšeftu jsem ukončil, ale toulal jsem před pár dny po Václavském náměstí a napadlo mne zajít znovu do pasáže dnešního hotelu Juliš, kdysi kina Paříž. Pro pořádek bych měl dodat, že nejdřív byl hotel Juliš, kino bylo až po znárodnění. A ještě přesněji, kino bylo už v původním hotelu Juliš a jmenovalo se Eden.

 

 

 

 

 

 

Funkcionalistická stavba architekta Pavla Janáka z třicátých let minulého století už zase září v obnovené kráse, ale pravda je, že v létech "budování lepších zítřků" celý objekt chátral trvale. K historii bych ještě měl dodat, že původní majitelé Julišovi sice celý objekt restituovali, ale náročná rekonstrukce už proběhla za peníze nové společnosti.

Toulal jsem se tou pasáží s trochou nostalgie. Býval tam i hotel Tatran, a pokud si dobře vzpomínám, byl tam i dost legendární noční podnik se skleněným parketem. V těch místech je teď velmi exkluzivní knižní prodejna firmy Dobrovský. Ale nedalo mi to, chtěl jsem se podívat do míst, kde vlastně od třicátých let minulého století bývalo kino. Měl jsem štěstí na mimořádně slušné zaměstnance, kteří se mi nejen velmi ochotně věnovali, ale následně mi i poslali několik fotografií dnešního stavu interiéru.

Nebudu to napínat, v prvním suterénu jsem viděl velké fitcentrum s řadou mučících nástrojů, ale i pěkných cvičenek. Ovšem zajímal mne kinosál. Když se slečna zeptala: myslíte bazén, skoro jsem upadl. Ale je to tak, někde v prostorách druhého suterénu a hloub je velmi úhledný,snad ocelový bazén.

3.jpg

Bazén Juliš je krásnou součástí útulného hotelu, jak jsem pochopil, zaměřují se hlavně na plavání dětí.

1.jpg

 Výtahem jsem se vyvezl i nahoru, snad do osmého patra kde je všechno velmi příjemně zařízené pro děti i jejich rodiče. Ve výhledu jsem zahlédl kostel Panny Marie Sněžné a uvědomil si, že už dříve jsem o něm chtěl napsat, snad i s fotografiemi. Už to asi nestihnu, ale je to opravdu zajímavé téma. Vlastně nedodělaná sakrální stavba, která doplatila na husitské války.

2.jpg

Odbočil jsem ale od tématu. Ještě před dvaceti léty bych možná trochu litoval ztráty kinosálu v centru města. Ovšem z více než stovky kin jich zbylo už jenom pár a tak současné využití těch prostor mne nejen překvapilo, ale i nadchlo. Nahoře je totiž dětská herna. Ta cesta od Paříže k Juliši se docela povedla.

 

Použil jsem fotografir Bazenu Juliš a jednu ilustarativní z internetu.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora