Umění trčet

středa 25. únor 2015 12:00

K mým povinnostem kmeta patří také občasné návštěvy zdravotní laboratoře. Sympatické upírky, někdy i krásné, mi tam vysají trochu krve a z té zjistí to, co jsem tušil: lepší už to nebude, ale nehorší se to.

Beru si vždy na cestu zajímavou knížku, ale rád také pozoruji poměrně početnou sešlost v čekárně. Bývá dost reprezentativní, zejména pokud dorazím časněji ráno. Důchodci dorážejí až tak na osmou, pracující v produktivním věku potkáte spíše dříve.

Tentokrát mne autobus převezl o jednu stanici, ale nabídl mi tak příjemnou ranní procházku. Čekárna už byla spíše poloprázdná, ale skoro okamžitě mne zaujala jedna dáma, mimořádně obdařená schopností trčet. Tuhle disciplínu třeba skvěle ovládají i někteří mladí, kteří v metru stojí i několik stanic uprostřed dveří (tedy uvnitř) a nechají se potěšeně obtékat nastupujícími i vystupujícími davy.

Tahle dáma nebyla ani kredenciozní typ. Elegantní, zralá dáma po padesátce, ale v tom malém prostoru čekárny bylo jasné, že v něm trčí. Těžko se to popisuje, ale stála prostě tak, že ji každý musel obejít. Stačil by malý úkrok kamkoliv a nikdo by si jí ani nevšiml. Ona ovšem trčela. Centrálně a jednoznačně! Bez problému jsem ji obešel, ale všiml jsem si, že jiná dáma, asi stejné krevní skupiny, do ní strčila rukama velmi neomaleně. Potom trčivá dáma odešla k upírkám a odkráčela důstojně a klidně.

Mimochodem, pokud podobně trčí muž, a občas trčí, nebývá v tom ta potřeba být vidět, dominovat. To dělá jenom pár romantiků máchovského typu. Trčící muži bývají spíše z čeledi bramborovitých, netuší, co mají dělat sami se sebou a posunují se tak dlouho, až nešťastně.

Mám velmi rád ženství, řekl bych, že ho mám i v hluboké úctě. Především díky matce, což byla dáma určitě netrčivá, ale svým způsobem dominantní. Šéfovala čtyřem mužům a šéfovala jim v něčem jednoznačně a možná i autoritářsky. Ovšem především láskyplně, vlídně a laskavě. Možná i proto mi trčivé dámy příliš nevadí, nestrkám do nich, ale vnímám je jako jisté anomálie.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora