Nejen dceři generála…i nám se to může stát

pondělí 2. březen 2015 13:00

V letošním roce, roce 70. výročí konce Druhé světové války, si jistě přečteme mnohá svědectví o statečných hrdinech, bojovnících proti fašismu. Jedním z nich byl i generálmajor Jan Roman Irving. Jako mnoho dalších mladých mužů ilegálně v roce 1939 opustil Protektorát. Dostal se do Francie, kde se stal letcem na bombardovacích strojích, které se účastnily náletů na nepřátelské jednotky. O něco později se v Anglii stal pilotem 311. perutě RAF, aktivně se podílel na bitvě o Atlantik, v bojových letounech nalétal více než 1000 hodin. Po návratu do republiky pracoval jako kapitán ČSA, ale jako jeho kamarádi, i on byl z politických důvodů propuštěn, perzekvován a částečně rehabilitován až v r. 1960. Generálmajor Irving získal mnohá naše i mezinárodní vyznamenání- např. Národní řád Francie.

Válečný hrdina letec Jan Roman Irving neohroženě bojoval proti fašismu. Se stejnou odvahou vede svůj dnešní boj i jeho dcera, paní Iveta Irvingová. Pere se s osudem a možná jen díky statečnosti , zděděné po svém otci, se ještě nevzdala. Kdo je jejím nepřítelem? Chci vám vyprávět její příběh, tragický, ale bohužel skutečný, s nadějí, že by jí někdo mohl pomoci.

Iveta žila svůj všední život jako zkušená soudní referentka. Pak ale udělala chybu – naletěla podvodnici, která ji stáhla jako svou „pomocnici“ – šéfku kanceláře do realitní a poradenské firmy. Dluhy firmy, nespokojení zákazníky i kolegové, kteří si na ní vybíjeli svůj vztek, falešné příkazy bance a následné výhrůžky exekutorů- to vše dovedlo Ivetu téměř až k sebevraždě.

Rozhodla se jednat a bojovat, dát si své závazky do pořádku. A tehdy se k ní štěstí definitivně otočilo zády. Při bouračce v roce 2008, zaviněné mladým Rumunem, který následně zmizel za hranice, téměř přišla o život. Dodnes není v pořádku, její opakované zdravotní kolapsy jí uzavřely cestu ke slušnému zaměstnání. A valil se problém za problémem.

Firma, zaměstnávající invalidní občany, kde pracovala, byla den ze dne uzavřena pro podvody majitelů, odškodnění od pojišťovny brzdí nepřekonatelné administrativní problémy s tím, že viník pochází z Rumunska. Invalidní důchod ve výši 6 000 Kč k životu nestačí, k potlačení nesnesitelných bolestí jsou nutné drahé léky.

Paní Irvingová opustila Prahu, našla si levný byt v Plzni, který ovšem potřeboval nutné rekonstrukce. Banky půjčku neschválily, nesolidní firma, pro kterou se v zoufalství rozhodla, jí vyplatila s odvoláním na formulaci smlouvy pouze část slíbených peněz.

Žena, která se věrně snaží zachovávat odkaz táty i jeho spolubojovníků, splácela dluhy řemeslníkům, dluží na nájemném, na elektřině – ponížená a s cejchem podvodnice. Odmítá účast na organizování vzpomínkových akcí na čs. letce, nemá na to prostředky. Přemýšlí, zda koupit rohlík nebo poslat žádost doporučeným dopisem. Pomáhají kamarádi, letci- ze svých skromných prostředků. A paní Iveta čeká snad jen na zázrak.

Kdyby žil její otec, jistě by své dceři poskytl oporu, poradil, pomohl. Udělá to někdo jiný?

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora