Strašnické nalézání

pondělí 6. duben 2015 12:00

Těší mne, že velkou většinu života žiju v té části Prahy, v níž fungují i dvě divadla, spíše divadélka, k nimž mám osobní vztah. K tomu vršovickému, „kapesnímu divadlu“, se váže mé dětství a mládí. Dneska se jmenuje Mana, zase dobře funguje a zase tam mohou vršovické děti chodit, jako jsem před desítkami let chodíval já na nedělní pohádky. A nedělní pohádky přitahují děti i do druhého divadla mého srdce, do Strašnického divadla.  

Tam jsem prožil taky řadu příjemných let s tvořivými lidmi, spíše už na opačném konci života. Dokonce jsem pro zdejší divadlo napsal a inscenoval několik jevištních pásem, ale to už zavál čas. Dnešní Strašnické divadlo, dříve Divadlo Solidarita, překvapivě prokouklo, zejména zevnitř. Kanadský šindel, který se za mého působení pokládal na střechu, snad drží, ale interiér ožil. Je vidět, že vše je přizpůsobené divákovi. Repertoár je velmi zajímavý, ale divadélko je trochu mimo hlavní dopravní trasy, takže byl vždy trochu problém, aby sem diváci našli cestu.

Z tohoto pohledu se mi zdá orientace současného vedení divadla skoro geniální. Výrazně se tu zaměřují na zdejší obyvatele, snaží se trochu splynout se společenským životem velmi zajímavého sídliště. 

s3.jpg

25. března jsem se zašel podívat na komponovaný pořad „Strašnické sídliště Solidarita“. Ve předsálí divadla se prodávaly dvě zajímavé publikace, stála tu na ně velká fronta, takže se začátek představení trochu zpozdil. Především zajímavá a přehledná kniha editorky Barbory Špičákové „Sídliště Solidarita“. V sympatické brožuře najdete texty tří historiček architektury a také rozhovory s místními obyvateli.

s1.jpg

Ta energická a pastelová je editorka, Barbora Špičáková

Prodávala se také básnická sbírka Boženy Správcové „Strašnice“. Napsala ji renomovaná básnířka, autorka, která tu žije. Místní soubor zinscenoval čtení právě z její básnické sbírky. Zajímavá poezie, interpretovaná neučesaně, spíše expresivně, ale s citem pro vázanou řeč.

s4.jpg

Recituje autorka, Božena Správcová a herci Kajetán Písařovic a Anna Císařovská

s5.jpg

Seděl jsem v přeplněném hledišti, vnímal to věčné kouzlo útulného divadelního sálu a přemýšlel o tom, jak současné vedení divadla jde na své diváky opravdu od lesa. Nenápadně, ale jednoznačně prorůstá do sídliště a podle počtu diváků soudím, že prorůstá velmi úspěšně. Netuším, kolik sídlištních diváků přijde třeba na Dostojevského, ale je jisté, že sídliště už malé divadélko vnímá jako svou součást.

s6.jpg

Hraje duo Tvrdý / Havelka a za bubny Havelka junior

Strašnické nalézání se pomalu naplňuje, mladý soubor se stává nedílnou součástí zdejšího kulturního života. Tak: Zlomte vaz.

 

Foto: Dita Havránková

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora