Milešovské maškary

úterý 7. duben 2015 12:00

K rodné středočeské vísce se hlásím trvale a nejsem sám. Už nezajíždím tak často na rodnou chaloupku, ale pořád s tou vesničkou trochu žiju. A tak když mi také rodák z vesnice, František Štastný, poslal své fotografie z letošního průvodu maškar, požádal jsem ho, zda bych některé mohl použít na svůj blog. Se stručnými komentáři. Souhlasil, snad toho nebude litovat.

1.jpg

 Sami vidíte, že to bylo putování náročné. Každá hospodyňka maškary přivítala dobrým jídlem i pitím.

2.jpg

Tohle je pohled opravdu historický. Ta dominantní budova je bývalá škola, kam jsem jestě chodil do první třídy. K panu řediteli Kohoutovi a byla to myslím dvoutřídka. Dneska je tam hospoda U Kalicha.

3.jpg

 Že děti byly nadšené asi nemusím zdůrazňovat.

4.jpg

 Ale nejen děti. Líbí se mi ten zájem, ta obecná sounáležitost. 

5.jpg

Rybník je ještě bez vodníka Kabíčka, ten hřeje mokrý šos někde u piva.

6.jpg

Ta naše hospoda bývala pěkně stavěná. Pamatuji jí ještě, když byla centrem pouťových zábav a pevnou rukou v ní vládla paní Marta, přísná, ale vlídná. Před léty se rozloučila s hospodou a někdy před rokem i s milovanou vesnicí. 

7.jpg

Připomenu, že za zády maškar a vedle hospody stávala kovárna. Stojí tam dodnes, ale už se neková. Já tam ještě viděl kovat koně a nemluvný ale laskavý kovář Vála se těšil obecné úctě. Ostatně tradovalo se, že když to bylo nutné, sousední hospodu vybílil rychle a bez problémů.

8.jpg

A maškary putují od severu k jihu, tohle kdysi býval výstavný statek. Výstavný zůstal.

9.jpg

Úspěšný herec Martin Kraus je také od nás a hlásí se k tomu. Na umělce ovšem musí být přísnost.  

11.jpg

 A zase jsme blíže k místům, kde se říkalo Na Průhonu. Ani nevím, zda to přád platí. Místní šraml to má s odvozem a tak možná i nějaký ten panák vejde a neuškodí.

12.jpg

 Možná budoucí místní radní plánují, jak někdy vylepší maškary.

13.jpg

Tenhle kouzelný kout se teď jmenuje Liškův mlýn a leží stylově na Jahodovém potoce. Já si ještě opravdu matně vzpomínám, že jsem tam jel s tátou a žebřiňákem naloženým pytli obilí. Tenkrát se tam mlelo.

14.jpg

 Ve mlejně je teď příjemné rekreační zařízení a tak maškary také nepřišly zkrátka. 

15.jpg

Jsme na cestě ke Klasovci, Cukavě, ale také dravému potoku Hrachovka, na kterém stávalo několik mlýnů. Já vám nabízím pohled na charakteristickou siluetu milešovského kostela, který byl vysvěcený myslím v r. 1903.

16.jpg

No a na shledanou v hospodě U Kalicha, kde maškary svou bohatou pouť končily. S laskavým svolením Fandy Šťastného jsem použil jeho fotografie a trochu je doplnil i mými vzpomínkami. Za eventuální fotonedostatky odpovídám já.

 

Foto: František Šťastný

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora