Musaion v Praze

pondělí 27. duben 2015 12:00

Když mne dávná kamarádka pozvala na procházku do Kinského zahrady, myslel jsem, že vím, kam jdu. Vybavily se mi časy před desítkami let. Jako dvacetiletý kluk po vojně jsem občas zašel na tehdy dost zanedbaná místa nad Prahou. Byl z nich ovšem už tenkrát nádherný výhled. Sedávala tam postarší dáma, možná v mém dnešním kmetském věku. Někdo mne upozornil, že je to spisovatelka Marie Majerová, která se sem chodí kochat výhledem na Prahu. Už neměla ty známe a potvorské zelené oči, Gellnera, kterého prý velmi milovala, dávno odvál čas, zůstala jenom její komunistická současnost. Potom jsem tam vlastně dlouho nebyl, chodíval jsem spíše na Petřín. A tak jsem zažil krásný kulturní šok.

 

 

Letohrádek Kinských je půvabná klasicistní stavba s ozvěnami antiky, která po řadě peripetií a přestaveb připadla Národopisnému muzeu a já jednotlivé komnaty procházel okouzlený, rozhodnutý, že tam brzy vezmu dvanáctiletou vnučku. Přidám závěrem několik fotek, vypůjčených z propagace muzea. Je na nich vidět, s jakým citem a výtvarným vkusem jsou jednotlivé místnosti aranžovány.

 

Zajděte se podívat, nejlépe s potomky. Potkáte tam nejenom krásné kroje, ale i trakař, srp, kosu hrabici a na závěr výstavy také náznak venkovského hospodářství s kravičkou na podojení i kadibudkou, jaké zdobívaly vesnické chalupy.

 

Okouzleně jsem prohlížel ty náznaky vesnických chalup. Jsou zdobnější, než bývala naše vesnická chaloupka, ale stejně čisté a útulné. Ten ukřižovaný, který se podle křesťanů obětoval pro lidi, tam shlíží všude na své ovečky a připomíná: memento mori.

 

I smrti je tam věnovaná jedna místnost, vkusná, decentní. Patří také k životu, navíc pro křesťany smrtí život nekončí.

 

Znám různé Maryšy a Vojnarky, vím, že život měl určitě tenkrát i odvrácenou tvář. Přesto se mi trochu zastesklo po světě s jistým pevným řádem, byť často porušovaným. Jsem už starý pán, vím a tak mám jistě právo na trochu nostalgie. Pokud budete třeba v májové Praze, nechoďte se jenom líbat na Petřín k Máchovi, ale zajděte i trochu jižněji, do Kinského sadů.

 

Potkáte tam i pomník skvělé herečky Hany Kvapilové od Jana Štursy. Dal jsem do perexu fotografii.

 

Jinak jsem použil propagační fotogarafie Národopisného muzea.

 

mp.jpg

mp2.jpg

mpp.jpg

pkb.jpgpky.jpg

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora