Babička Jenovéfa

čtvrtek 9. říjen 2008 23:01

         Procházím teď staré dokumenty, fotografie. Vracím se do časů máminy bezmezné i přísné lásky a tátovy laskavé tolerance. Ale vracím se ještě dál.

         Našel jsem nádherný dokument,skoro devadesát let starý. Jakousi předmanželskou smlouvu mých rodičů, v níž se ustanovoval výměnek babičce  Jenovéfvě. Babičku už jsem nepoznal, jsemť pozdní vejškrabek, ale byla prý to trochu vesnická vědma, k níž se mladá děvčata chodila poradit, zda spíš Tondu, nebo Frantu. A úctě se těšila i bez smlouvy.  Přesto jí na notářství bylo zajištěno smluvně a před svědky například: „Každoročně dle potřeby a požádání dávati budou hospodáři výměnkářce dva metrické centy žita, sedmdesát pět kilogramů ječmene, jedno kilo máku v dobrém a čistém zrně, dále tři kilogramy soli, čtyry metrické centy zdravých zimních bramborů, každodenně půl litru čerstvého kravského mléka a měsíčně jeden kilogram čerstvého másla…“ Svět, který měl řád.

         Krásně zažloutlý, skoro až dojemný dokument, má osm stran, je řádně okolkován. Pro mne je to nádherné poselství z útulné vesničky, kde všichni museli žít zadobře se všemi.  Protože, když se nad chaloupkami s doškovými střechami rozhořela bouře (nejhorší chodily od Vltavy, od západu) a  v chaloupkách se zapalovaly hromničky, končila legrace. Ty svíčky a víra v boha, to byla jediná ochrana před řáděním živlů. A všichni dospělí věděli, že kdyby chytla jedna slaměná střecha, vyhoří celá vesnice.

         Tak nějak žila i babička Jenovéfa. Vzdělání asi bylo jenom trivium zavedené už za Marie Terezie. Ale jako mnoho dědků a babiček v mé vesničce, moudrost sála z kořenů letitých stromů, tmavých lesních obzorů i modravé krásy letního nebe. I díky Vám, babičko Jenovéfo, někam patřím. Requiescat in pace.
Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora