Hořký žert Kunderův

pondělí 13. říjen 2008 10:21

         V té změti spíš záporných zpráv o vraždách porážkách a pomluvách je pro mne asi nejvíc šokující ten hořce kunderovský žert, žert udavačský.

V době normalizace jsem měl dvě knihy, k nimž jsem se vracel pravidelně, snad každý rok. Škvoreckého Lvíče a Kunderův Žert. Obě, každá jinak, mi pomáhaly přežívat, bavit se, přemýšlet. U Škvoreckého jsem obdivoval vyprávěčskou bravuru, zejména scénky v redakci neměly chybu. U Kundery jsem miloval jak vyprávění, tak ohromný, řekl bych filozofický přesah. Snad při každém čtení jsem nacházel nové a noví fasety tohoto literárního skvostu. Okolo padesátky jsem intenzivně vnímal ten pocit marnosti tří hrdinů knihy. Iluzí zbaveného Jahna, křesťana Kostky i socialistického vesnického předsedy. Každý žil jinak, ti dva, plni ideálů, a v padesáti mají podivně prázdné ruce. Dlouho, předlouho jsem si v té knize nelistoval, už to možná neinterpretuji přesně.
Jedna z mých dcer kdysi vyvdala příbuzného. Velmi vzdělaného, vrstevníka a snad i přítele Škvoreckého, surrealistu, laskavého a tolerantního. Krásně se s ním povídalo i pilo, profesí byl psychiatr, chápavý, moudrý. A hodně pamatoval. Teď jsem si vybavil, jak nenáviděl Kunderu. S komunistickým režimem ten příbuzný kamarád nebyl, spíš naopak. Ale kdykoliv přišla řeč na Kunderu, jeho slovník překvapivě zhrubnul. Bylo tam něco z časného mládí, hodně hlubokého, nevím co. Něco, co čpělo zradou.
Špatně se s tím srovnávám. Znám dost těch, kteří ochotně udávali a teď mají čisté svědomí. Neboť mají slabou paměť. Ale to nebude Kunderův případ, řekl bych. Když se zpětně probírám jeho dílem, které jsem kdysi přečetl (nikoliv komplexně), soudím, že třeba právě v Žertu se vyrovnává i s touto svou vinou.
To osudové udání neznámého, ten študácký žert o optimismu jako opiu lidstva. Vždyť možná i ten Jahnův udavač práskal, protože tenkrát komunistům věřil. Jenže tenkrát jedno takové udání mohlo zrazeného stát i život. Věděli to udavači? A jsou mravnější ti, kteří v sedmdesátých létech byli ochotní udávat, ač třeba nakonec nemuseli? Neumím odpovědi na tyhle otázky. Ale kladu si je, přemýšlím o hořkém životním žertu autora Žertu.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora