Jak jsem se stal politickým turistou…

neděle 19. říjen 2008 22:56

         Je to příběh velmi obyčejný, neměl jsem potřebu ho psát. Takových bylo v devadesátých létech mnoho. Ale když mě tady jeden anonymní udavač obviňuje z politické turismu, nemám důvod ho stručně nevyprávět.

         V r. 1989 jsem prošel těžkou zdravotní krizí, podrobnosti snad nejsou nutné. (Důvodem té krize byl trochu i soudružský vyhazov pro mé názory, tuším pátý.) Dlouhá nemoc, invalidní důchod, na čas plný. Nezúčastnil jsem se proto žádného cinkání klíči. Když se v místě bydliště začalo scházet Občanské fórum, na setkání jsem nechodil, neměl jsem na to ještě zdravotně. V r. 1990 zjara za mnou přišli, zda bych za ně nechtěl kandidovat do místního zastupitelstva. Souhlasil jsem, bylo jasné, že budu „vata“ někde na nevolitelném místě. Což jsem také byl. Ve volbách jsem poskočil díky preferencím. Asi mě volili občané za mou špatnou pověst, jak jinak. Dostal jsem se nečekaně do zastupitelstva, zpočátku měl ještě řadu zdravotních problémů, ale lepšilo se to. Když se rozpadlo OF, asi šest nezařazených zastupitelů mne zvolilo předsedou svého klubu. V té době už existovala ODS, potkávali jsme se, přátelsky stýkali. Nabídli mi členství a kandidaturu do příštího zastupitelstva. Přijal jsem, byli to fajn lidé, s většinou z nich se dodnes přátelsky stýkám. A byl jsem vždy a jsem pořád člověk pravicově orientovaný. Byl jsem zvolen do druhého období, do rady jsem předem odmítl kandidovat, zdravotně jsem se necítil, ale byl jsem bez problémů zvolen předsedou komise pro výchovu a vzdělávání. Když začali padat kostlivci ze skříní ODS, patřil jsem k těm, kteří chtěli čisté a radikální řešení. Byl nám doporučen odchod. Odešel jsem bez problémů, slušně, klidně, neměl jsem ambice dělat stranickou kariéru. Mám dojem, že mi dokonce manažérka ODS volala, že pokud zůstanu, budu první na kandidátce. Ale to není podstatné. Končil jsem v zastupitelstvu a protože někteří přešli do Unie svobody, nabízeli to i mně. Pochopil jsem, že do žádné strany nepatřím, odmítl. Nabídli mi, abych za ně kandidoval jako nezávislý, nakonec jsem přijal, byl zvolen a přijal i kandidaturu do rady. I tam jsem byl zvolen a byl jsem jediný radní, který po celé funkční období setrval ve stejné funkci neuvolněného (tedy neplaceného) radního. Byl jsem i v tomto období předsedou stejné komise.  Bylo mi jasné, že v dalším období už kandidovat nechci, zřetelně jsem to formuloval i v rozhovoru, který se mnou dělal novinářka začátkem roku 2002. Krátký citát, rozhovor je celý na internetu: „Co se podle Hejny, který znovu kandidovat nehodlá, za jeho vedení povedlo?“

         To je stručný příběh „politického turisty“ udávaného zbabělým anonymem, který  se pod své názory nedokáže ani podepsat. Turisty, který byl pokaždé požádán, aby kandidoval. A to „pochybné sdružení“ za které kandidoval bylo Občanské fórum. Všechno ostatní jsou lži, pomluvy, dovedu si i představit jejich šiřitele. Celý článek z něhož cituji lze najít v Novinách Prahy 10 z r. 2002, novinářka tam představuje komisi, kterou jsem šéfoval.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora