Literatura bez hranic

sobota 16. květen 2009 08:59

         Letohrádek Hvězda je místo, které má nesporný genius locci. Obklopený krásnou oborou, kousek od místa smutku naší historie, píše své novodobé dějiny jako součást strahovského Památníku národního písemnictví. Píše tedy dějiny kulturní, teď se zajímavě vrátil k několika postavám naší moderní literární historie. „Dne 14. května 2009 v 17.00 hod. bylo v letohrádku Hvězda slavnostně zahájena výstava Literatura bez hranic, uspořádaná při příležitosti předsednictva České republiky v Radě Evropy. Výstava bude věnována pětici významných moderních českých spisovatelů - Jaroslavu Haškovi, Karlu Čapkovi, Jaroslavu Seifertovi, Bohumilu Hrabalovi a Václavu Havlovi -, jejichž literární dílo přispělo k propagaci české kultury ve světě.“  

Udělal jsem si příjemný výlet do toho pro mne vzdáleného kouta, díval se, poslouchal, fotografoval. Vernisáží předcházel zajímavý happening na téma výstavy (viz hlavní foto), potom oficiality, projevy i prohlídka výstavy. Příjemné bylo, že se vernisáže zúčastnil i jediný žijící spisovatel z oné pětice. Pan prezident pobyl krátce, ale i tak se dočkal zasloužených ovací. Oficiality rozebírat nebudu, možná byly trochu ve stínu zahájení knižního veletrhu, které vyšlo na stejný termín.

1.jpg 

Zajímal mne spíš scénář výstavy. Jak se autoři zhostí tématu poměrně obšírného, nesourodého. Pro mne byl akceptovatelný, srozumitelný. V prvním patře letohrádku byla pro každého ze spisovatelů k dispozici jedna místnost. Pochopitelně žádný z vystavovaných nebyl představen komplexně, spíš byl nabídnut jakýsi stručný vhled. Podtržený dobovým okénkem (možná okénkem filmového pásu), vhledem do doby a životní atmosféry každého autora.

2.jpg

Jaroslav Hašek - atmosféra, ukázky, doba.6.jpg  

U Karla Čapka nabídnu jenom atmosféru v předsálí.5.jpg  

Laskavý Jaroušek (jak mu říkali přátelé), kolik máme laureátů Nobelovy ceny za literaturu?4.jpg

Bohumil Hrabal nabízí i své koláže.8.jpg

Václav Havel, pořád svůj.9.jpg

Tentokrát jsem se nenechal ujít ani příjemné popovídání s pohoštěním. V krásném prostředí.7.jpg

No a na závěr v suterénu prohlídka makety bitvy z 8. listopadu 1620. Jistě, Bílá hora. Zvažoval jsem, zda dát do perexu našeho kolegu Raka, který s Alfrédem Strejčkem zpestřil vernisáž. Snad mi promine, že se mi ho nepodařilo lépe zaostřit a tak jsem použil symbol architektonický.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora