Kouzlo tvarů

úterý 26. květen 2009 09:12

S uměleckou agenturou Foibos už dlouho udržuji přátelské styky. Velmi obdivuji to, co dělají pro české divadlo, znám půvab Trmalovy vily ve Strašnicích i řadu jejich dalších aktivit okolo kumštu. Když mne už před delším časem zvali do jejich novějšího sídla, do Nuslí, nějak jsem zaváhal, nenašel čas. Ke své škodě.

Tam kde se stéká ulice V Horkách s ulicí Bartoškovou ( kousek východně se potkávají i s Botičem), na místě zdánlivě nehostinném, mají sídlo mimořádně zajímavé. Neruší ho ani výhled na Vršovické nákladové nádraží, které je přes ulici. 1.jpg

Na východní straně je výhled na Bohdalec, pro lepší orientaci.

Se starou tovární lokalitou si pohrál italský architekt velmi zajímavě, snoubí se tam doba industriální s modernou. V útulných, nevelkých prostorách najdete i prodejní galerii skla a každý třetí čtvrtek v měsíci tady bývá příjemné, neformální posezení s výtvarníkem, sklářem.3.jpg

Tahle neumělá ilustrativní fotografie, stejně jako další, je jenom ilustrací k příjemnému prostředí, které galerie nabízí.

Tentokrát si šéf agentury Marek Veselý pozval k přátelskému povídání výtvarníka se sklářským fortelem, Filipa Nízkého. Nebyla ta beseda dlouhá, nebyla ani příliš navštívená, škoda. Mladý výtvarník patří k těm tvůrcům, kteří váží slova, vědí co chtějí od materiálu se kterým pracují a umějí své myšlenky vdechnout hmotě. Ale také formulovat, vyjádřit. Protože se také neformálně křtil katalog besedníka, mohli jsme si prohlédnout nejen asi tři výtvory autenticky, ale obdivovat i kultivovanou fotografickou prezentaci jeho díla.

Poměrně krátké povídání bylo překvapivě bohaté obsahem, zajímavými názory i příjemnými vzpomínkami ze života u sklářské huti. Filip Nízký vyprávěl o genezi své tvorby, o hledání formy i obsahu, o svých kantorech a vzorech. K nim asi neřadí Milana Knižáka, u kterého byl jen na krátké stáži, ale i na něj se uměl podívat nezaujatě, věcně. Zalíbila se mi jeho dílčí charakteristika, kterou bych možná použil pro jeho sklářská kouzla:

5.jpg

 Jednoduché, velké formy, neupovídané.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora