Jdi za zeleným světlem

pondělí 1. červen 2009 08:19

         Při psaní úplně jiného textu mi naskočila tahle kniha. Podle mne nejlepší český válečný román. Edard Valenta: Jdi za zeleným světlem. Chtěl jsem něco dohledat na internetu, ale nebyl jsem úspěšný a tak se spolehnu jen na svou chátrající paměť.

Objevil jsem alespoň pár základních údajů (22.1.1901   -   21.08.1978 ). Známý novinář a cestovatel. Byl podporovaný J. Baťou, cestoval po světě a vydal o tom zajímavou knihu s názvem Světem pro nic za nic. Kdysi jsem četl jeho velmi poutavé vzpomínky  Žil jsem s miliardářem,  které pokud vím ovšem vyšly jenom jako exilové vydání v cizině. Valenta tam velmi zajímavě vzpomínal na svého šéfa, třeba na jeho touhu psát, ale i další rozmary. Je určitě škoda, že upadl trochu v zapomenutí, byl autorem řady cestopisů i románů, ale jeho kariéra byla velmi kostrbatá díky oběma totalitním režimům, které mu nepřály. Tolik k autorovi.

       Svrchu avizovaný román je příběhem českého intelektuála za protektorátu. Blízký je mi možná i tím, že jeho značná část je situována na Voznici, kousek od Dobříše. Tam tenkrát skoro končil svět a tam prožívá nemocný profesor Šimon svůj příběh pozdní lásky. Celá atmosféra venkovského života za protektorátu je tady velmi autentická, nepatetická. Autor do příběhu promítl i řadu motivů ze života svých přátel. Co si tak vzpomínám, třeba osud Oldřicha Nového, který se nerozvedl se svou ženou, židovkou, a musel do koncentráku, se tam objevuje v  příběhu zubaře Krofty. Vím, že román byl také adaptován snad brněnskou televizí a ta inscenace se, bohužel, příliš nezdařila. K tomu se váže hodně smutný příběh, který ovšem nepatří do tohoto textu.

     Pokud si vzpomínám, autor tam přistoupil na jistou úlitbu tehdejšímu režimu a někde v závěru se tam objeví také rudoarmejci, ale nenásilně a celkem logicky, v tomhle kraji na konci války byli. Jinak by tahle knížka totalitáři nemilovaného autora asi nikdy nevyšla. Až nebudete mít chuť na potoky krve v televizi a budete hledat příjemné a pravdě hodně blízké vyprávění o životě u nás před šedesáti léty, otevřete román Edvarda Valenty. Nebudete litovat.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora