Sbohem, Václave Mareši

úterý 2. červen 2009 08:11

Nejsem nadšeným písařem nekrologů a moje vzpomínka na tohoto herce bude spíš osobní, ač nikoliv příliš. Patřil do ročníku krásné Madly Drahokoupilové, pro níž napsal Pavel Kohout hru Dvanáct, později i zfilmovanou. Snad jenom pro připomenutí: zajímavá krása této bývalé přítelkyně Pavla Kohouta asi nejvíce vynikla ve Flirtu se slečnou Stříbrnou.

         Několik studentů tohoto ročníku herectví na DAMU jsem trochu znal i osobně a tak jsem s velkým zájmem sledoval jejich setkání po létech, už v době postkomunistické. Televize o tom vysílala zajímavý dokument. Na setkání přišel také Václav Mareš. Není tajemstvím, že s minulým režimem byl spojen poněkud více, jako straník a jednu dobu snad i ředitel Libeňského divadla. Přišel slušně, možná až pokorně, omluvil se všem a byl všemi i přátelsky přijat. Jestli si vzpomínám dobře s jednou výjimkou, tedy pokud jde o přítomné. Nechci to rozebírat, to by bylo ve stylu Blesku. Celá ta ředitelská a soudružská dráha herce je nezpochybnitelný fakt.        

     Zůstává ale především tvůrčí dílo. Řada rolí, kterými se zapsal do historie našeho filmu, divadla, televize. Milovníci seriálů ho jistě znají jako laskavého doktora Lišku v seriálu Ulice. Možná budu zatracen, možná označen za komunistu a kdo ví, co ještě. Pro mne odešel především člověk, herec, respektovaný profesionál v oboru, umělec. Sbohem, Václave Mareši, ať za tu neznámou oponu přijdete klidný a vyrovnaný. Jako slušný člověk.          

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora