Svinstvo

pondělí 8. červen 2009 09:00

Dostala se mi do ruky elektronická podoba článku, který vyšel nedávno v Blesku a má "atraktivní" název - Zemřel Karel Čapek jako panic? Opravdu „odborně“ skandalizuje Karla Čapka a jeho vzdělanou a kultivovanou manželku Olgu.

         O Čapkovi jsem tady už psal nejednou, je to jistě téma zajímavé a pro lovce svinstev lákavé. Autoři toho drbavého textu obratně pracují  s polopravdami, nepodepsaně míchají pravdu s pomluvou. Bylo by možní jít slovo po slově, větu po větě a prokazovat jak pracuje bulvár, kterému už zřejmě nestačí pomlouvání živých. Když ponecháme stranou, že autoři jsou i znalci literatury, kteří vědí, že Čapek napsal Vlka s mloky, je dobré na pár detailech si povšimnout použité techniky. Není tajemstvím, že Olga Scheinpflugová a Jan Masaryk měli poměr o  jehož hloubce a délce nechci spekulovat. Tvrdit ovšem, že se milenci střídali v posteli Olgy po svatbě s Karlem, zaplést do toho i „mladého“ Masaryka (v době jejich manželství padesátiletého) a smotat to i s tvorbou Hovorů s TGM (kompletně vyšly v roce Čapkovy svatby), to je tedy humus. Pravděpodobnost, že mladičká Olga potratila s Karlem je velmi reálná, ale důvody byly i z dnešního hlediska dosti jiné a pochopitelné. (Jak si při tom zachoval panictví z titulku, to netuším.)        

   Poměry v rodině bratří Čapků asi jednoduché nebyly. Matka byla dáma velmi problematická, manželství rodičů nefungovalo, napětí před svatbou s Olgou tam určitě bylo ze strany obou sourozenců, ale guláš, který s toho všeho namíchali anonymní autoři, to je svinstvo odporné. Blesky a podobné čtivo nekupuji a občas zahlédnu titulky. Nese-li se tvorba osvícených autorů trvale v tomto duchu, asi se podívám, kde se dá podepsat ta protihnojná petice. Nedělám si ovšem iluze, že by k něčemu pomohla. 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora