Mávaná

čtvrtek 2. červenec 2009 08:50

         Nechci psát o prefabrikovaných mávátkách, kterými nadšení pracující zdravili ty nejlepší ze svých řad, kteří jim z tribun lásku opětovali. Já mám raději dětskou mávanou.

         Přemýšlel jsem cestou z nádraží, kolik takových mávaných jsem zažil už jako otec, dědeček. Vždycky v něčem jiných a v něčem podobných.  Vzpomínám na autobusy vypravované už od školek. Plné trochu vyděšených dětí, které tiskly nosíky na sklo autobusů a mávaly, některé trochu zrazeně, se slzou smutku v oku, jiné potěšeně, v naději na nová dobrodružství. Po týdnu návraty, jásavé mávání, štěbetání, kdo s kým kamarádil a kdo ne, která paní učitelka byla přátelská… Prostě, bylo to hezké a bylo toho dost.

         Potom přicházela loučení delší, samostatnější, starosti, když se „už dospělé“ děti neozývaly. A vrána, či čáp přilétli s dalším přírůstkem.  Přicházely děti našich dětí a zase mávání, zase ty polonadšené dětské oči. Když mi nedávno moje malé štěstí i se svým bráchou mávalo na rozloučenou, bylo to mávání radostné, odjížděla jenom s mámou od dědy. Z jistoty do jistoty. Připlácla nos na sklo venkovské lokálky tak těsně, že vynikly i dolíčky na rozesmáté tváři. Tlapka posílala pusinky a mávala, oříškové oči se točily za mizejícím dědou.            

   Mával jsem také a uvažoval, že to klidně může být mávání poslední. Nikdo neznáme dne, ani hodiny, v mém věku dvojnásob. Přesto, říkal jsem si, ta dětská mávaná je jistota nejen pro ty děti. Cítím se bohatší o každý okamžik dětských tlapek a očí, které patřily a patří k mému životu.
Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora