Signály doby

čtvrtek 6. srpen 2009 10:48

Toulám se po pozemském ráji pár desítek let. Většinou pěšky. A z pozice opěšalého občánka sleduji svět, jeho proměny, signály, informace. Jako celoživotní pragocentrik budu psát dnes o pražských signálech, vnímaných mýma očima.

Vždy se mi líbila historka o tom, jak si v 17. století jeden velkošvec vydělal na koupi zámku tím, že šil boty pro Valdštejnovo vojsko. Když si to představíte, výšku a fortelnost těch bot, množství vojáků, možná proto na tom zakoupeném zámku v Mníšku chybí jedna věž. I když to pověst svádí na čerta. Ještě v 19. století byli ševci žádané a respektovaná řeneslo. Přišel ale Baťa, většinu světa nadchnul a obul, ale malí ševci zkrachovali. Ostatně Kachyňa o tom natočil skvělý film. Každá doba má své vítěze i poražené. Po roce 48 ovšem byli poraženi všichni schopní, podnikaví. Pamatujete ještě ty malé, omšelé krámky se staženými roletami. Uvnitř bývala různá skladiště, často plesnivá, neútulná. Příjemnou změnu přinesl sametový vánek na konci osmdesátých let minulého století. Jen velký škarohlíd může popírat, že matička stověžatá na konci století prokoukla úžasně. Za čí peníze a pro koho, to je jiné téma.

Od počátku devadesátých let jsem byl docela v centru děje, potkával a jednal s řadou nových podnikatelů. Vzpomenete si ještě, kolik narychlo vyrostlo útuných koloniálů, kolik trafik? Jak se skoro ze dne na den měnila skladba obchodů, jak se měnil sortiment? Léta zavedená cukrárna zanikla, samoobsluhy se měnily na banky. Poměrně zachovalá zůstala třeba síť řeznictví. Nevím, zda jste si všimli, jak v jednu dobu narostla síť lékáren. Bylo to někdy v době, kdy předseda lékárníků se symbolicky jmenoval Chudoba a lékárny byly zřejmě kšeft daleko výnosnější. Poznalo se to i podle toho, že v sobotu prodávala málokterá, v neděli skoro žádná. Zase třeba výrazně ubývalo trafik, které bývaly v každé ulici. Skoro zmizely pultové prodeje v malých krámcích a s nimi zanikla i možnost obyčejné lidské komunikace. Dřív hospodyně na vsi u studny položily putnu a probraly zásadní problémy vesnice, jako která s kterým, komu utekla žena a tak. Tuhle funkci trochu nahrazovaly léta malé koloniály v ulicích. Někde umožňovali i konzumaci lahvového piva, uvařili kávu. Také jdou do ztracena. Velechrámy konzumu nabízejí jiný svět, jinou kulturu, okolo Vánoc nejlépe čitelnou díky všudypřítomným koledám.

Když se tak toulám pražskými ulicemi, pozoruji vzniky i zániky malých krámků, zajímavých iniciativ. Pamatuji si jak mne potěšil objev krámku se školou drátování. Přemýšlím občas, jaké signály vydávají současné ulice, alespoň tady v Praze. Signál nejječivější, výrazný skoro jako středeční zkoušky sirén, vydávají herny. Spojené s nálevnami, samozřejmě. Nenavštěvuji je, meznám skladbu jejich hostů, vídám jak nové, luxusní, tak i ty zastrčené, kapesní. Tam funguje prostý "ekonomický" koloběh, gambler (často i zfetovaný) zjistí, že mu došly peníze, vyjde do setmělé ulice, vypáčí nějaké blízké auto, zajde do blízké zastavárny, kde kradené za zlomek ceny prodá... a jede se dál. A jistě všichni chápeme, že tohle naši politici opravdu, ale opravdu nemohou zajistit legislativně.

Druhým signálem doby. který vnímám intenzivně, jsou přechody obchodníků z orientu do kamenných obchodů. Stánkařům na trzích zvoní hrana, ale je jasné, že si ekonomicky už dávno zajistili předmostí našeho trhu a postupně zvětšují území. Nedávno jsem si všimnul, že jedna lékárna už vyklidila pole a střídá jí slušný, ochotný personál s trochu špatnou češtinou a trochu odlišnou fyziognomií. A také velmi odlišným sortimentem prodeje. Myslím si, že se signálů doby se dá vyčíst mnohé, něco možná i předvídat. Já jsem jenom pozorovatel, pěší poutník. Jinak jistě svět vypadá z auta.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora