Člověčenství naše...

čtvrtek 27. srpen 2009 08:23

Problémy lidí s různým postižením, tělesným, duševním, vnímám se smutkem, občas i s trochou výčitky. Nejsem nadán tou správnou, nepříliš soucitnou, praktickou emaptií. Spíš mám k dispozici soucit a ten je..... Přitom vím i ze svého života, jak tenká je ta nit mezi zdravím a invaliditou, možná ještě tenčí, než mezi životem a smrtí.

Vlastně náhoda mne dovedla na vystoupení Létajícího divadla na kolečkách. Před krásně inovovaným hejnickým stánkem božím je poměrně velký a úpravný nástupní prostor a tam hráli své improvizované divadlo mladí lidé, tělesně i duševně postižení. Ukřižovaný symbol křesťanské slitovnosti to sledoval dokonce v několika podobách. Asi padesátka diváků se dívala s úžasem i nadšeně tleskala.

Mladí na invalidních vozíčcích, i méně postižení, rozehrávali své fantazie, utíkali s pomocí svých snů na různé výlety, přiznávali se i ke svým, často nenaplněným, touhám. Trochu mne ta podívaná i bolela, zpočátku, proč to nepřiznat. Ale když jsem sledoval nadšení a spontaneitu vystupujících, laskavou spolupráci ošetřovatelů, ta jiskra se přenesla i na diváky. Byli jsme svědky malého zázraku, zázraku znovuzrození, při němž se v jeden svět spojilo člověčenství naše.

Moje fotografie se mi bohužel sekly na paměťové kartě a tak přikládám několik ilustrativních fotografií Šárky Nemešové. S jejím laskavým svolením.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora