Liberační důvody

pondělí 31. srpen 2009 09:03

Sleduji často v tisku různé zprávy o nehodách, neštěstích, tragediích. Stará novinářská pravda říká, že když pes pokouše člověka, není o čem psát. Jo, kdyby člověk pokousal psa...

Ještě v hlubokém socialismu jsem někam cestoval tramvají a otevřeným oknem přilétlo vejce, naštěstí čerstvé, a pár lidem, včetně mne, potřísnilo oblečení. Příliš mi to ani nevadilo, představa, že budu otravovat nějakou socialistickou iniatuci mne skoro i těšila. Probudil se ve mně právník, obešel jsem přítomné, sepsal svědecké výpovědi a promptně obeslal příslušný dopravní podnik s žádostí o úhradu škody. Odpověděli překvapivě skoro obratem a sdělili mi, že náhrada škody nebude. Liberační důvody, které uváděli mne nepřesvědčily, pozval jsem kamaráda advokáta a on se docela bavil. Máš představu, jak by tomu mohl příslušný dopravní podnik zabránit, ptal se mne. To má okolo všech tratí nastavit ploty, sítě, stěny? Postupně mi to docházelo, je to pochopitelné. Jsou situace, kde se jakýkoliv provozovatel může vyvinit z objektivní odpovědnosti. Pokud prokáže, že vzniku škody nemohl zabránit z nějakých objektivních důvodů, které nemohl ovlivnit. Vím, že podobné problémy se třeba řešily i u vracení vstupného v kinech při vypnutí proudu, dlouhodobém a podobných příkladů by se jistě našlo víc. Vždycky když čtu o různých kalamitách, úrazech ve veřejné dopravě či nedostatcích při veřejných vystoupeních, říkám si, jak snadné je zpětně poradit, ale jak složité někdy je hledat okamžité řešení. A to nemluvím o obligátním hledání viníků a potrestání nevinných.

Uvítám, když mne nějaký erudovaný právník doplní. Pokusil jsem se jenom otevřít trochu jiný úhel pohledu na problém obecné odpovědnosti za škody.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora